در حال بارگذاری
پله سه طرفه و سه بازو
نورپردازی در راه پله   یکی از مهم ترین و کاربردی ترین اجزای ساختمان پله است. این عنصر کاربردی نه تنها به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد بلکه حضور آن در خانه زیبایی بی نظیری به فضا می بخشد. خانه هایی که پله ( پله سه طرفه و سه بازو ) در آنها مشاهده می شود در مقایسه با خانه هایی که فاقد پله هستند جلوه ای باشکوه تر دارند زیرا اشکال هندسی به کار رفته در طراحی راه پله بر دکوراسیون داخلی و یا نمای بیرونی ساختمان اثرگذار خواهد بود.  

پله ی مارپیچ

شکل ظاهری پله های ساختمان با توجه به نوع کاربرد آنها طراحی می شود. پله و راه پله باید به نحوی ساخته شوند که استفاده از آنها به آسانی صورت گیرد، علاوه بر آن از ایمنی لازم جهت بالا رفتن و پایین آمدن برخوردار باشند. پلکان یک پل ارتباطی بین دو سطح مختلف است و افراد می توانند با استفاده از آن از یک مکان به مکان دیگر بروند. پله ها از نظر جنس موادی که در ساخت آنها استفاده می شود به انواع پله چوبی، پله فولادی، پله سنگی، پله بتنی، پله پلکسی و پله چوبی فلزی تقسیم می شوند. هر کدام از این پله ها قابلیت ها و زیبایی های منحصر بفرد خود را دارند و زیبایی بی نظیری به فضا می بخشند.   طراحی پله دوبلکس  

معرفی پله سه طرفه و سه بازو

هرگاه ارتفاع طبقه یا طول راهپله کم باشد بطوری که نتوان آن را در دو بازو اجرا کرد ، پله ی سه طرفه اجرا میشود، میتوان محل آن را در وسط سه ردیف پله در نظر گرفت ب هطوری که پله ها دور آسانسور بچرخد و بالا بروند.  

پله ی سه بازو

 

پله های سه طرفه، داراي سه بازو و دو پاگرد تا سقف هستند. اختلاف بلندی(ارتفاع) بين کف اصلی تا کف تمام شده در سه نوبت طی ميشود. از اين جهت پله سه طرفه بعد از پله دوطرفه راحت ترين پله ميباشد. اين پله جهت اجرا به محیط بيشتر از پله دوطرفه احتياج دارد. معمولا در پله سه طرفه پله را به اندازه عرض آن انتخاب ميکنند. در ساختمانهاي مسکوني پالن پله جهت سکوي گل استفاده ميگردد. اما در ساختمان هاي بلند، آپارتمان و يا اداره ها و موارد شبیه به این از اين پله برای محل آسانسور استفاده ميشود.

  نوین ترین طرح های پله  

پاگرد در پله سه طرفه معمولا به اندازه عرض پله و به ابعاد مربع انتخاب ميشوند. اصولا تقسيم تعداد پله در شرايط مساوي در هر سه بازو انجام ميگردد; تصویر بالا پالن و برش پله را نمایش ميدهند.

 

پله سه طرفه و سه بازو

   

پله سه طرفه ای که مشاهده میکنید(تصویر بالا) دارای سه بازو و دو پاگرد بین هر دو سقف هست. همان گونه که میبنید، در این راه پله از تعداد پله زیادی استفاده شده است. معمولا این نوع راه پله بیشتر در مواردی استفاده می شود که طبقه مرتفع بوده و طول فضای پله کم باشد. برخی از طراحان حرفه ای و خوش فکر، باهوش از فضای بین این پله ها نیز به عنوان محل آسانسور استفاده کرده و باعث حداکثر استفاده از پله می شوند.

  خواندن این مطلب جذاب و جدید را به شما پیشنهاد می کنم:

معماری خانه های هوشمند

پله ی چوبی

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *