در حال بارگذاری
خانه تکانی
  خانه تکانی یکی از آن دغدغه های اصلی و بزرگی است که شنیدن نامش هم برای انداختن خستگی به جان بیشتر خانم های خانه دار کافی است! ولی در این زمان که ویروس قوی و فراگیری مثل کرونا شایع شده است، اگر خانه تکانی اصولی و درست انجام نشود، ممکن است در ابتلا به این بیماری هم موثر باشد! در این مطلب چند مورد از مواردی را بهتر است قبل از خانه تکانی و تمیز کردن هر بخش بدانید، متذکر میشویم.  
خانه تکانی
خانه تکانی ایرانی
  البته جالب است بدانید خانه تکانی با اینکه از سنت هایی است که از دیرباز در ایران و بین ایرانیان رایج بوده است و مسائلی شبیه خانه تکانی در برخی آثار و کتیبه های به جا مانده از کوروش کبیر هم دیده شده است و نمادی از شعار زنده باد ایران و ایرانی پاک است، همچنان یکی از دغدغه های پابرجا در ماه اسفند است! دغدغه‌های زمان و هزینه، جزئی جداناپذیر از خانه تکانی اند.  

خانه تکانی و تمیز کردن دست شویی و حمام

تمیز نمودن دستشویی و توالت فقط در زمان خانه تکانی قبل از عید انچام نمی شود بلکه یکی از مکانهای ساختمان شماست که باید در طول سال مرتب تمیز و ضدعفونی شود. این روزها که ویروس کرونا شیوع زیادی یافته است تمیزی و ضد عفونی نمودن توالت و حمام باید به صورت روزانه انجام شود.
تمیز کردن حمام
تمیز کردن حمام
برای تمیز کردن توالت یا دسشویی بهتر است از دستکش استفاده کنید تا دستانتان آلوده نشود. با کمک یک فرچه و آب داغ می توانید این کار را انجام دهید. همچنین می توانید از جرم گیرهای متفاوت استفاده کنید؛ اما استفاده از ماسک و دستکش را فراموش نکنید. جرم گیرها کارایی بسیاری دارند و برای از بین بردن رسوب دوش حمام و وان حمام بسیار کار ساز است. انواع محلول ها و سفید کننده هایی مانند جرم گیر سطوح و وایتکس یک تمیزکننده عالی برای سطوح ذکر شده است.  

سینگ روشویی

روشویی هم از آن دسته سطوحی است که خیلی زود کثیف میشود. بهتر است برای تمیز کردن آن از مایع ظرفشویی یا پودر رخت شویی استفاده کنید که رسوب زدایی قوی به شمار میرود. اگر مدت زیادی است که سینک را تمیز نکرده اید و جرم زیادی گرفته، بهتر است از محلول‌های پاک کننده قوی تری استفاده کنید. این قسمت از خانه را جدی بگیرید چون ارتباط مستقیم با شست و شوی دست و صورت دارد و ممکن است در ابتلا به ویروس کرونا تاثیر گزار باشد.  

خانه تکانی و تمیز کردن شیشه‌ها و آیینه‌ها

برای تمیز کردن شیشه‌ها می توانید از مایع چند منظوره همراه با دستمال های جادویی یا دستمال های نخی استفاده کنید. البته بهتر است شیشه ها را در دو مرحله پاک کنید و مرحله دوم ار روزنامه کمک بگیرید و شیشه‌ها را برق بیندازید. میتوانید از شیشه پاک کن هم استفاده کنید.  
غبار زدایی از آینه ها
غبار زدایی از آینه ها
 

 خانه تکانی آشپزخانه

تیمیز کردن و ضدعفونی کردن آشپزخانه از اصلی ترین قسمتهای خانه است. این روزها که ویروس کرونا جولان می دهد تمیز بودن آشپزخانه بیش از پیش اهمیت دارد زیرا مستقما با مواد غذایی و تغذیه خانواده ارتباط دارد.
تمیز کردن آشپزخانه
تمیز کردن آشپزخانه
برای تمیز کردن ظرفها و قابلمه‌ها می توانید از مایع ظرفشویی خوب با غلظت بالا استفاده کنید. البته مراقب سیم ظرفشویی باشید و برای از بین بردن لک های قوی روی ظروف ظریف از آن استفاده نکنید چون باعث خش افتادن روی این ظرف ها میشوند.

خانه تکانی و تمیز کردن اجاق گاز و ماکروفر

برای تمیز کردن چدن روی گاز می توانید آن را در آب داغ بخیسانید با اسپری گاز پاک کن تمیز کنید. بعد یک دستمال نمدار روی آن بکشید و بعد با یک دستمال دیگر، خشک کنید. بهتر است محلول شوینده مدتی روی گاز بماند تا بهتر بتواند جرم زدایی کند. برای سینگ ظرفشویی هم از اسپری پاک کننده استیل و سطوح استیل استفاده کنید.  
تمیز کردن گاز
خانه تکانی و تمیز کردن لوازم آشپزخانه

خانه تکانی و تمیز کردن یخچال و فریزر

یخچال یکی از مهمترین وسیله ها در منزل است زیرا محل نگهداری اصلی ترین و حساس ترین مواد غذایی ماست. تمیزی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حتما باید مرتب و تمیز نگهداری شود . اما چگونه آن را تمیز کنیم؟ همه محتویات یخچال را خالی کنید و قفسه ها را در سینگ ظرفشویی با اسکاچ و آب گرم و آمونیاک اسید بشویید و آنها را کاملا خشک کنید.  
تمیز کردن یخچال
تمیز کردن یخچال و فریزر را جدی بگیرید
  داخل یخچال را با یک دستمال نخی مرطوب پاک کنید. می توانید از پاک کننده چند منظوره نیز استفاده کنید. برای اینکه یخچال شما خوش بو بماند، بهتر است از یک لیوان قهوه در پشت فریزر استفاده کنید این کار به شما کمک می کند داخل فریزر رایحه خوبی داشته باشد. جهت خوشبو کردن یخچال از وانیل استفاده کنید؛ مقداری وانیل را داخل گوشه یخچال بگذارید، با باز کردن درب یخچال بوی وانیل به مشام می رسد. البته در این صورت بهتر است برای نگهداری مواد غذایی،از ظروف و سبدهای دردار استفاده کنید. اسپری تمیز کننده کابینت ام دی اف یک محلول شیمیایی است که انواع و اقسام شرکت ها و کارخانه ها با برندهای متفاوت آن را تولید می کنند و دارای کیفیت با فرمولاسیون مختلفی است؛ قدرت لکه زدایی بالایی دارد و در آشپزخانه بسیار ضروری و لازم است.  

خانه تکانی مبل و کف پوش و فرش

یکی از اصلی ترین دردسرهای خانه تکانی تمیز نمودن مبلها و کف پوشها و فرشها است. شستن قالی ها و منظره خشک کردن قالی ها در سطح شهر همیشه یادآور خانه تکانی آخر سال و نوید بخش عید باستانی ایرانیان بوده است. اکثرا گفته میشود که برای تمیز کردن کف پوش ها میتوان از اسپری چند منظوره استفاده کرد. این کار غلط نیست ولی بهتر است از پولیش استفاده کنید. پولیش تمیز کننده نیست؛ بلکه یک براق کننده است و زیبایی خاصی به مبلمان و لوازم چوبی شما میدهد.  
شستن قالی
خانه تکانی اصلش شستن فرش و قالی است!!!
  برای تمیز کردن فرش، از شامپو فرش یا پودر لباسشویی و در آخر از اسپری بوراکس استفاده کنید. این اسپری ضد عفونی کننده فرش هست و مانع زنده ماندن حشراتی مانند سوسک و مارمولک و ویروه ها بخصوص ویروس کرونا میشود. بعد از اتمام کار می توانید از اسپری خوشبو کننده استفاده کنید.  

خانه تکانی و تمیز کردن حیاط و فضای بیرونی منزل

برای تمیز کردن حیاط، احتیاج به آب و جارو هست.  کف حیاط که از سنگ موزاییک ساخته شده را می توانید با انواع مایع جرم گیر بشویید. جرم گیر موزاییک به وفور در بازار یافت میشود. بهترین جرم گیر سطوح، جوهر نمک و مواد سفید کننده و لک بر هست. البته ماسک و دستکش را فراموش نکنید. خانه تکانی از سنت هایی است که از دیرباز در ایران و بین ایرانیان رایج بوده است. مسائلی شبیه خانه تکانی در برخی آثار و کتیبه های به جا مانده از کوروش کبیر هم دیده شده است. خانه تکانی نمادی از شعار زنده باد ایران و ایرانی پاک است. اما همچنان یکی از دغدغه های بزرگ در ماه اسفند است!  
شستن حیاط
خانه تکانی و شستن حیاط

نکات ایمنی هنگام کار با مواد شوینده:

مواد شوینده مختلف را باهم ترکیب نکنید. حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید. در صورتیکه دستتان آغشه به مواد شوینده بود و داخل چشم سرایت کرد سریع با آب فراوان بشویید.  
خانه تکانی و خستگی
خانه تکانی و خستگی
  خانه تکانی کامل شامل همه موارد بالا و حتی مواردی فراتر از آن میشود. نظافت و پاکیزگی که نمونه برجسته ای از آن در خانه تکانی آخر سال دیده می شود همواره قسمتی از فرهنگ غنی ایرانی در طول هزاران سال بوده است. شور و شوق شروع سال جدید با لباسهای نو و مرتب همراه با خانه ای تمیز تا حد زیادی سختی خانه تکانی را قابل تحمل می کند. اما به یاد داشته باشید هیچ چیز به اندازه سلامتی شما و خانواده اهمیت ندارد. برای راحتی بیشتر سعی کنید خانه تکانی را زودتر شروع کنید و به تدریج کار را انجام دهید.   شاید این مطلب برای شما جذاب باشد: 

روش هاي بسیار جالب معماري در زمان هخامنشان

     
خانه تکانی و خانواده
در خانه تکانی مواظب خود و اعضای خانواده باشید
  مراقب باشید که خستگی و کار زیاد باعث کاهش توان بدنی شما و آسیب پذیری بیشتر در برابر بیماری ها به خصوص ویروس کرونا می شود. پس لطفا مواظب خود و  اعضای خانواده باشید چون سلامتی مهمترین اصل و قبل از همه امور است.   منبع: عصرایران با تغییر

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *