در حال بارگذاری
چین و کرونا
گروهی از معترضان هنگ‌کنگی به ساختمانی که به‌عنوان مرکز قرنطینه افراد وارد شده از چین مبتلا به ویروس کرونا در نظر گرفته شده بود، حمله کردند و با پرتاب کوکتل مولوتف تلاش کردند آن را به آتش بکشند. این معترضان خواستار لغو کامل سفرها از چین به هنگ‌کنگ و انتقال این ساختمان قرنطینه به محلی غیرمسکونی بودند   آتش زدن ساختمان کرونا در هنگ کنگ   از شیوع ویروس کرونا ی چینی که تاکنون جان بیش از 100 نفر را گرفته و بیش از سه هزار نفر به آن مبتلا شده‌اند باعث شده است که همه افراد در رابطه با رعایت بهداشت فردی و تاثیر آن بر جامعه و دیگران حساس تر شوند. لذا لازم است با این بیماری بیشتر آشنا شویم.   مبتلا به کرونا   از مهم‌ترین علائم ویروس کرونا، آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، سردرد و تب است. در افرادی که مبتلا به ضعف سیستم ایمنی هستند، افراد مسن و کودکان این بیماری خطرناک است و می‌تواند به ذات‌الریه و برونشیت منجر شود.

تاریخچه ویروس کرونا

ویروس‌های کرونا اولین بار در سال ۱۹۳۷ از ویروس‌های عامل برونشیت در پرندگان که تعداد زیادی از آن‌ها را از بین بردند، جداسازی شدند. ویروس‌های خانواده کرونا مسئول ایجاد ۱۵ تا ۳۰ درصد از انواع سرماخوردگی‌ها هستند. براساس مطالعات بیش از ۷۰ سال اخیر، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که کرونا ویروس‌ها می‌توانند در موش‌، رت‌، سگ، گربه، بوقلمون، اسب، خوک و گاو بیماری ایجاد کنند. بر طبق همین مطالعات که بر روی انواع ویروس‌های خانواده کرونا و بیماری‌هایی که ایجاد می‌کنند، انجام گرفته، نتایج زیر به دست آمده است: هیچ درمانی برای سرماخوردگی ناشی از کرونا ویروس‌ها وجود ندارد. کرونا ویروس‌ها عامل دو بیماری کشنده سارس و مرس هستند. کرونا ویروس‌ها می‌توانند در گونه‌های متفاوتی از حیوانات عفونت ایجاد کنند. تاکنون ۶ کرونا ویروس انسانی شناخته شده است. ویروس عامل سارس در آخرین اپیدمی این ویروس از چین به ۳۷ کشور جهان انتقال یافت و ۷۷۴ نفر نیز در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

ساختمان ژنوم ویروس کرونا
ساختمان ژنوم ویروس کرونای چینی
  بر طبق همین مطالعات که بر روی انواع ویروس‌های خانواده کرونا و بیماری‌هایی که ایجاد می‌کنند، انجام گرفته، نتایج زیر به دست آمده است: هیچ درمانی برای سرماخوردگی ناشی از کرونا ویروس‌ها وجود ندارد. کرونا ویروس‌ها عامل دو بیماری کشنده سارس و مرس هستند. کرونا ویروس‌ها می‌توانند در گونه‌های متفاوتی از حیوانات عفونت ایجاد کنند. تاکنون ۶ کرونا ویروس انسانی شناخته شده است. ویروس عامل سارس در آخرین اپیدمی این ویروس از چین به ۳۷ کشور جهان انتقال یافت و ۷۷۴ نفر نیز در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

آیا بیماری ویروس کرونا به ایران هم وارد شده است؟

حسین عرفانی، رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: تا به امروز هیچ موردی مبنی بر ابتلای مردم کشورمان به ویروس کرونا مشاهده نشده است. رئیس اداره مراقبت از بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: ویروس «کرونا» در کشور چین به دلیل جهش های احتمالی در حال رشد است و تاکنون  تعدادی از مردم این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماریابی افراد مبتلا به ویروس «کرونا» به معنای انتشار این ویروس در کشور نیست عرفانی تاکید کرد: به دلیل تردد مردم کشورمان به چین یا برعکس، هماهنگی‌های لازم انجام شده تا پایگاه بهداشت مراقبت مرزی فرودگاه امام خمینی که وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران است، کار بیماریابی مسافران چین را انجام دهند. مسافران چینی در صورت شناسایی احتمالی فرد مبتلا به ویروس «کرونا»، قبل از انتشار آن در جامعه؛ در کار درمان بیمار مد نظر قرار می‌گیرد. او بیان کرد: بیماریابی افراد مبتلا به ویروس «کرونا» به معنای انتشار این ویروس در کشور نیست. عرفانی افزود: منشا ویروس «کرونا» حیوانی است، اما به عنوان عفونت تنفسی این احتمال وجود دارد که از انسان به انسان منتقل شود. درمان بیماری کرونا ويروس گروهی از دانشمندان به رهبری «ادوارد تریبالا» از دانشگاه گوتنبرگ سوئد و «ولکر تیل» از دانشگاه برن آلمان ماده‌ای به نام «K22» کشف کردند که به نظر می‌رسد توانایی این ویروس‌ها را برای گسترش در انسان‌ها مسدود می‌کند

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *