در حال بارگذاری
تمدن ایران
معماری ایران با تاریخ غنی روبرو می شود. کار کاشی های تزئینی و شاهکارهای مهندسی از ویژگی های معماری فارسی در طول قرن ها است و با 20 سایت میراث جهانی یونسکو، کمبود آثار تاریخی برای بازدید وجود ندارد. گستردگی و تنوع معماری تاریخی ایران از زیبایی های مساجد تا شهرک های بیابانی خیره کننده است. به همین ترتیب، ما لیستی از 10 سایت تاریخی مهم در ایران را در لیست مورد بررسی قرار می دهیم.

مسجد نصرالملک شیراز

Nasir-Al-Mulk-Mosque-Iran

این جعبه جواهر رنگی هر روز صبح با یک کالیسوپ نور به وجود می آید. این نمایشگاه در شيراز واقع شده است و اين شاهکار معماري قرن نوزدهم نيز به دليل كاركرد خیرهكننده آن، به استثنای پنجره های رنگ آمیزی آن مشهور است. در حقیقت، نام مستعار آن، مسجد صورتی است، و از کاشی های گل رز که در آن به کار رفته به وجود آمده.

پرسپولیس، شیراز

Persepolis این شهر باستانی سرپنجه امپراتوری هخامنشی بود و نمونه ای از سبک معماری امپراتوری ایران است. باقی مانده های باستان شناسی نشان می دهد که تخت جمشید به تاریخ 515 سال قبل از میلاد، و با استفاده از بخش هایی که از کوه های اطراف برداشته شده است ساخته شده. ساختمان های باثبات و مجسمه های امداد و نجات یک عهد باور نکردنی برای معماری باستان ایران است.

شاه چراق شیراز

shah-cheragh آنچه که به نظر می رسد بنای یادبود فراماسبی بی نظیر در بیرون از کاشی های شیشه ای است که نور را در هر جهت منعکس می کند. این بنای تاریخی از زمان قرن بیست و یکم، و بازسازی مداوم پس از زلزله و آسیب ساختاری است. اما هیچ یک از این مداخلات تاثیری در زیبایی این مکان نداشته است.

مسجد شیخ لطف الله، اصفهان

Sheikh-Lotfollah-mosque- از قرن هفدهم، این مسجد به عنوان شاهکار صفوی معماری ایرانی شناخته شده است. این شهرت را به خاطر معماری ظریف و پیچیده است. کل این ساختار دارای هماهنگی شگفت انگیزی است .

سلطان امیر احمد بونم، کاشان

Sultan-Amir-Ahma این حمام عمومی سنتی، که در قرن شانزدهم ساخته شده است، بینش باورنکردنی را در زندگی روزمره در ایران باستانی فراهم می آورد. این مکان با کاشی های فیروزه ای و طلایی،آجرکاری و نقاشی های هنری تزئین شده است. این محل از یک سالن سونا بزرگ و اتاق حمام گرم تشکیل شده است. امروز، این قسمت به عنوان یک موزه برای گردشگران در طول سال خدمت می کند.

باغ ارم و کاخ شیراز

Eram-Gardens این بنا در اواسط قرن 13 میلادی ساخته شد، هرچند باغ به احتمال زیاد پیش از آن در قرن 11 ساخته شده بود. در حقیقت در این بنا زیبایی و راحتی را در نظر داشتیم .این ساختمان سه طبقه حداکثر جریان هوا در سطوح پایین تر را فراهم می کند. کار کاشی های رنگارنگ با باغ سرسبز همراه است با ساختار منعکس شده در یک استخر زینتی.

بازار یزد

bazaar-yadz-iran سالهای سازگاری با محیط بیابان آن را برای معماری ایرانی منحصر به فرد در شهر یزد ساخته است. مرکز تاریخی آن، از جمله بازار، از کاشی های آبی ساخته شده است و شامل یک سیستم منحصر به فرد از بادگیر برای تهویه است.

مسجد جامع اصفهان

Jameh این مسجد با شکوه که گفته می شود قدیمی ترین حرم در ایران است، از قرن هفتم تا قرن بیست و یکم به طور مداوم ساخت و ساز شد. از سال 2012، که یک سایت میراث جهانی یونسکو بوده و در چهار چوب معماری ساخته شده است که دارای چهار دروازه است .

برج و قلعه بم، استان کرمان

Bam-Iran این شهر بیابان باستانی که در استان کرمان قرار دارد، یکی دیگر از سایت های میراث جهانی یونسکو است. قلعه آن، ارگ بم، بزرگترین سازه های ساختمانی در جهان است و به 2000 سال قبل در امپراطوری پارتی تبدیل شده است. شهر پس از حمله به افغانستان عمدتا در سال 1722 رها شد اما به تدريج به علت گردشگري به دوران شکوفایی خود برگشته است.

کاخ گلستان، تهران

Golestan-Palac یکی از قدیمی ترین بناهای تاریخی در تهران، کاخ مجموعه سلطنتی سابق سلسله قاجار بود. کل مجموعه شامل باغ ها، ساختمان های سلطنتی و مجموعه ای از صنایع دستی ایران از قرن های 18 و 19 می باشد. متاسفانه بسیاری از ساختمان های این مجتمع توسط رضا شاه در بین سال های 1925 و 1945 نابود شدند، زیرا او احساس کرد که معماری قدیمی مانع مدرن سازی ایران شده است. منبع

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *