در حال بارگذاری
شیت بندی معماری
شیت بندی معماری همان نحوه ی ارائه ی کار با استفاده از مدارک و ایده هاست که میتوان از مهم ترین آن ها به راندو ، نما ، مقطع ، دیتیل و … اشاره کرد. که این موارد بسته به پروژه تغییر می کند. دانشجویان معماری و عمران و سایر افراد علاقمند به این مباحث میبایست برای تاثیر بیشتر و قابلیت اجرا پذیری کار هایشان تسلط کامل بر این مباحث داشته باشند  هر چند شیت بندی را نمیتوان هسته و مرکز کار نام برد اما نمای کلی از سطح فکر و هنر شما را نشان می دهد و نتیجه ای از کار شما خواهد بود که تاثیر زیادی روی ثرمایه گذار و خریدار خواهد داشت . ما در سایت اوستاکارا به آموزش و بررسی تک تک این مباحث نیز می پردازیم. و اما در این پست شما با اصول شیت بندی خیره کننده و منحصر به فرد ، نمونه شیت بندی معماری با فتوشاپ، کادربندی شیت معماری، انواع شیت بندی و شیت بندی دستی آشنا خواهید شد. در ادامه با اوستاکارا همراه باشید…   نمونه شیت بندی   10 اصل که در شیت بندی باید رعایت و مورد توجه قرار گیرد :

1) اندازه و جهت گیری

افقی یا عمودی بودن شیت و همچنین اندازه ی آن تاثیر بسیاری در زیبا و دقیق شدن آن دارد . شما باید از اندازه های استاندارد در اندازه ی کار ارائه ی خود استفاده کنید تا هم در چاپ و ارسال آن به مشکل نخورید و هم متناسب با چشم بیننده باشد و بتوانید در آن از چینش های مد نظر خود استفاده کنید .   انواع اندازه های مناسب برای شیت بندی معماری

2) چیدمان

اکنون که اندازه ی و جهت زمینه ی شما مشخص شد باید به مرحله بعد و بسیار مهم در نحوه ی ارائه بپردازید . در این قسمت شما باید با توجه به اهمیت اجزای کار خود و مباحث آن اندازه ی آن ها را مشخص کنید و همچنین فاصله ی بین مباحث و مدارک را فراموش نکنید . پس سعی کنید براوردی از فضا ها را در ذهن خود تجسم کنید پس ابتدا سبک طرح بندی را نیز مشخص کنید .
  • اگر در حال ارائه نقشه های دستی هستید ، می توانید به عنوان مثال برنامه ریزی قبلی را روی یک یا چند ورق کاغذ A4 انجام دهید تا برای کار اصلی خود آماده شوید .
  • اگر می خواهید پروژه خود را به صورت دیجیتالی ارائه دهید ، می توانید با نقاشی های واقعی روی CAD Layout یا Photoshop آزمایش کنید و سپس نتیجه ی کار خود را روی CAD پیاده کنید .
در شکل های زیر دو مثال برای نحوه و سبک شیت بندی مشاهده می کنید .   راهنمایی چینش متن و تصویر در شیت بندی معماری

نحوه ی چینش مطالب در شیت بندی معماری

3 ) چیدمان و زون بندی

برای زون بندی و چیدمان موثر خود را به جای ناظر شیت بندی خود بگذارید به این فکر کنید که برای کسی که پروژه شما را برای اولین بار می بیند، چگونه درک بهتری از پروژه  شما به آن ها منتقل خواهد شد و پروسه طراحی شما را بهتر و قابل لمس تر بیان می کند به عنوان مثال، شما ممکن است با تجزیه و تحلیل سایت شروع کنید، سپس به کانسپت های مفهومی و طرح های تصویری آن اشاره کنید . اگر مفهوم  و کانسپت شما مبتنی بر فرم باشد، باید قبل از طرح، ابتدا فرم را به نمایش بگذارید، سپس به سراغ طرح بروید تا مشخص باشد که فرم از نظر کارکردی چگونه است . اگر رویکرد شما در برنامه فیزیکی نهفته است شاید بهتر باشد ابتدا به طور مستقیم طرح و پلان ها را نمایش دهید و در نهایت با فرم بیرونی  شیت را به اتمام رسانید. فراموش نکنید هر کسی بدون آشنایی با پروژه باید از نحوه ارائه هدف اصلی پروژه و مراحل آن را درک نماید پس از پیچیدگی بپرهیزید .   نمونه ی ترتیب چینش در شیت بندی معماری  

Background (4

دانشجویان از طراحی های محو شده پروژه های خود به عنوان پس زمینه استفاده می کنند، اما پس زمینه سفید، بهترین انتخاب است چرا که رنگ واقعی پروژه شما را نشان می دهد بدون اینکه احساس سردرگمی و خطای بصری و یا آزار برای چشم ایجاد کند.   نمونه ی شیت بندی معماری با نرم افزار  

5) رنگ

روش های زیادی وجود دارد که میتوان با استفاده از آن ها پروژه ی خود را ارائه دهید ،میتوانید از موارد زیر یکی را به دلخواه و با توجه به اهداف انتخاب و روی آن کار کنید .   1 • نمایش سیاه و سفید یا خاکستری وجود دارد که در آن فقط سایه ها و خطوط با ضخامت های مختلف را نشان می دهید.
  • 2 • طرح خاکستری با تک رنگ یا دو رنگ ( طرح رنگی می تواند رنگ فضای سبز ،آب یا متریال شیشه باشد ) و دلیل استفاده از رنگ در این قسمت تمکز پذیری بیشتر بیننده و ایجاد تضاد متریال ها است .
  3 • ممکن است از مواد بیشتری در کار استفاده شود  که برای مثال مواد مختلفی مانند چوب یا آجر و شیشه را آشکار کند. فراموش نکنید همه این تکنیک های قبلی خوب کار خواهند کرد اگر رنگ، تمرکز اصلی پروژه شما نباشد بهتر است حداقل پالت رنگی را برای ارائه خود به کار ببرید و این را بدانید بهترین نحوه ارائه با استفاده از رنگ ها زمانی است که رنگ ها بتوانند برای درک بهتر طرح به شما کمک کنند و یا به جذابیت بیشتر شیت بیافزایند. ارائه دستی آکروماتیک دستی از طریق مدادهای گرافیکی و جوهر انجام می شود و عناصر رنگی با استفاده از آبرنگ ، نشانگر ، قلم قلم مو یا پاستیل قابل اجرا هستند. برای ارائه دیجیتال می توانید از Adobe Photoshop به عنوان متداول ترین ابزار استفاده کنید. شما حتی می توانید زیبایی زیبایی در ارائه کتابچه راهنمای Photoshop را با استفاده از برس های قابل بارگیری و ترکیبی از جلوه ها تقلید کنید.   نحوه ی ارائه ی مطالب در شیت بندی معماری  

نمونه ی شیت بندی فارسی دستی

6) سلسله مراتب بصری

قوی ترین نکته شما ، برجسته پروژه شما چیست؟ توجه را از آن با توجه به دور جلب کنید. روش های بسیاری برای جلب توجه به یک نقاشی خاص ، با استفاده از رنگ یا اندازه وجود دارد. به عنوان مثال ، اگر ایده اصلی در سطح مقطع شما باشد ، می توانید آن را در مقیاس بزرگ و با رنگهای کامل رنگ ، در برابر نقشه های سیاه و سفید طرح ارائه دهید. این اختلاط بین دو تکنیک ارائه رنگ است که در نکته قبلی ذکر شد تا تأکید بر تضاد باشد.   نمونه ی شیت بندی دستی   نکات کلی 7) متن را در صفحه ارائه خود به حداقل برسانید. یک بیانیه مفهوم کوتاه و مختصر بنویسید و در صورت لزوم توضیحات کاملی اضافه کنید. وقت خود را برای تلفیق متن توصیفی هدر ندهید زیرا هیچ کس آن را نخواند.   استفاده از راندو در شیت بندی معماری   8) کلمات را هر وقت ممکن باشد با طرح ها و شکل های ساده مصور جایگزین کنید. از این گذشته ، یک تصویر هزار کلمه دارد. برای روشن تر کردن تصاویر خود ممکن است از رنگ ها و کلیدها استفاده کنید.   خلاقیت در شیت بندی معماری   9) از فونت مناسب برای عنوان و متن استفاده کنید و ترجیحاً بیش از یک نوع فونت در هر پروژه استفاده نکنید. می توانید بین عنوان ، بیانیه مفهوم و برچسب زدن بر حسب اندازه متفاوت باشید. فونت های Sif Serif مانند Centoth Gothic و Helvetica ممکن است برای عناوین خوب باشند؛ مینیمالیسم نرم و صاف آنها از طرح های مدرن و پیشرفته استفاده می کند.   انواع فونت های مورد نیارز در شیت بندی معماری   10) در آخر :
  • صفحه های خود را با نقشه ها و متن ها در هر گوشه بسته بندی نکنید. برخی از فضای تنفس اما خیلی زیاد را رها نکنید ، به نظر می رسد که مانند الف) نتوانستید کار خود را تمام کنید ، ب) شما تابلوهای خود را به خوبی برنامه ریزی نکرده اید یا c) شما به اندازه کافی کار نکرده اید.
  • از رنگها به حدی استفاده نکنید که به یک حواس پرتی تبدیل شوند ، بلکه باعث نمی شود ارائه شما بیش از حد سبک و محو شود ، یا ممکن است چشم بیننده را خسته کند و جلوه ای از تلاش ضعیف بگذارد.
  ترسیم نقشه در شیت بندی معماری  

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *