در حال بارگذاری
انواع ستون هایی که سقف ایوان شما را نگه می دارند ممکن است ساده به نظر برسند ، اما تاریخچه آنها طولانی و پیچیده است. یه طور کلی برخی از ستون ها به سبک های معماری کلاسیک از یونان باستان و روم ساخته می شوند . برخی دیگر الهام بخش سنت های ساختمان موریس یا آسیا هستند. برخی دیگر ازسبک مدرن استفاده میکنند .   یک ستون می تواند تزئینی ، کاربردی یا هر دو باشد. با این حال ، مانند هر جزئیات معماری ، ستون اشتباه می تواند یک مشکل اساسی و غیر قابل جبران ایجاد کند . از نظر زیبایی شناسی ، ستون هایی که برای خانه خود انتخاب می کنید باید از نظر شکل مناسب ، در مقیاس مناسب و به صورت ایده آل از مواد مناسب ساخته شوند. آنچه در زیر می آید ، یک نگاه ساده شده ، از مقایسه سرستون (قسمت بالا) ، شافت یا بدنه (قسمت بلند و باریک) و پایه انواع ستون است. برای یافتن انواع ستون ها ، سبک های ستون ها و طراحی ستون ها که در طول قرن ها مشهوربوده اند ما میتوانیم شما را در اوستاکارا یاری کنیم .

انواع ستون

   

ستون دوریک

  ستون دوریک   دوریک با داشتن پایتختی ساده و شفت روان ، اولین و ساده ترین سبک های ستون کلاسیک است که در یونان باستان توسعه یافته است. آنها در بسیاری از مدارس دولتی نئوکلاسیک ، کتابخانه ها و ساختمان های دولتی یافت می شوند. یادبود لینکلن و بخشی از معماری عمومی واشنگتن نمونه های خوبی از این است که چگونه ستون های دوریکی می توانند یک یادبود نمادین را برای یک رهبر افتاده ایجاد کنند.  

نگاهی از دوریک در ایوان خانه

  نگاهی از دوریک در ایوان خانه    دوریک در ایوان خانه     اگرچه ستون های دوریک ساده ترین دستور ستون یونانی هستند ، اما صاحبان خانه در انتخاب این ستون اکثرا یه خاطر همین سادگی مردد هستند. ستون زیبای توسکانی نیز از نظر رومی محبوب تر است. اما همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید ستونهای گرد دوریک ساختار منظمی را به وجود می آورند.  

ستون یونی

  ستون یونی   این ستون ها باریک تر و تزئین شده تر از سبک دوریک هستند . تزئینات حجیم  شده در پایتخت ستونهای یونی، و همچنین در بالای شافت یا همان سرستون ، یک ویژگی متمایز کننده در این سبک است. یادبود جفرسون در دهه 1940 و سایر معماری های نئوکلاسیک در واشنگتن ، D.C با ستون های یونی طراحی شده و  ورودی بزرگ و تاریخی به این سازه گنبدی را خلق کرده است .  

ستونهای یونی در کاخ قهوه ای اورلاندو

  ستونهای یونی در کاخ قهوه ای اورلاندو   بسیاری از خانه های قرن نوزدهم به سبک نئوکلاسیک یا یونان Revival از ستون های یونی در نقاط ورودی استفاده می کردند. این نوع ستون بزرگتر از دوریک است اما به همان اندازه ستون کورینتیایی که در ساختمانهای عمومی بزرگتر شکوفا می شود ، چشمگیر نیست. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید معمار خانه اورلاندو براون در کنتاکی ستون یونی را برای مطابقت با قامت و عزت صاحب انتخاب کرد.  

ستون قرنتیان ( Corinthian )

  ستون قرنتیان ( Corinthian )   سبک قرنتیان سخاوتمندانه ترین ستون یونان است. این سبک ستون پیچیده تر و پرکار تر از سبک های قبلی دوریک و یونی است. پایتخت یا ستون اصلی قرنتیان دارای تزئینات شفاف و حکاکی شده ای است که شبیه به برگ و گل است. همچنین شما میتوانید نمونه های زیادی از ستون های قرنتیان را در بسیاری از ساختمان های مهم عمومی و دولتی در کشور های اروپایی پیدا کنید. ستون های موجود در ساختمان بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) مثالی کاملا واضح از این سبک است .     ساختمان بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE)  

سبک قرنتیان با سرستون آمریکایی

از ستون های قرنتیان بخاطر سخاوتمندانه و  عظمت گرایی بندرت در خانه های یونانی قرن 19 استفاده می شدند. در هنگام استفاده از آنها ، این ستون ها در مقایسه با ساختمانهای عمومی خانه ی میزبان خود را بسیار بزرگتر نشان میدهند . پایتخت ستون های قرنتیان در یونان و روم بصورت کلاسیک با آکانتوس طراحی شده است ، گیاهی که در مناطق مدیترانه ای یافت می شود. امروزه ، معماران مانند بنیامین هنری لاتاربات سرستون هایی مانند قرنتیان را طراحی کرده اند که دارای پوشش گیاهی بومی مانند خارخسک ، چوب ذرت و به ویژه گیاهان تنباکو در آمریکا هستند.  

ستون کامپوزیت ( Composite )

  ستون کامپوزیت ( Composite )   در حدود قرن اول قبل از میلاد مسیح ( B.C ) . رومی ها دستور ساخت  معماری یونی و قرنتیان را برای ایجاد سبكی جدید ترکیب کردند . ستون های کامپوزیت به دلیل اینکه از روم باستان هستند “کلاسیک” به حساب می آیند. اگر صاحبان منازل امروزه از ستون هایی به نام ستون های یونانی استفاده کنند در واقع نام اصلی آنها کامپوزیتی است که محکم تر و لطیف تر نسبت به ستون های یونانی هستند .  

ستون توسکانی ( Tuscan )

  ستون توسکانی ( Tuscan )   یکی دیگر از ستون های معروف باستانی رومی توسکانی است. این ستون در ایتالیا کهن توسعه یافته است ،  ستون های توسکانی تقریبا شبیه به ستون های دوریک یونانی است ، اما دارای یک شافت ( بین پایتخت و سرستون ) صاف است. بسیاری از خانه های بزرگ کنار مزارع مانند املاک Long Branch و سایر عمارتهای Antebellum با ستونهای توسکانی ساخته شدند. به دلیل سادگی ، ستونهای توسکانی را می توان تقریباً در همه جا ، از جمله در خانه های قرن بیست و یکم مشاهده کرد.  

ستونهای توسکانی – یک انتخاب محبوب

  ستونهای توسکانی - یک انتخاب محبوب   به دلیل ریاضت ظریف ستونهای توسکانی اغلب اولین انتخاب صاحبخانه برای ستون های ایوان جدید یا جایگزین هستند. به همین دلیل ، می توانید آنها را در انواع مختلف مواد – چوب جامد ، چوب توخالی ، چوب کامپوزیت ، وینیل ، بسته بندی و نسخه های اصلی قدیمی چوب از یک نماینده نجار معماری خریداری کنید .  

ستونهای صنعتی یا ستونهای ییلاقی

  ستونهای صنعتی یا ستونهای ییلاقی   خانه ییلاقی به پدیده ای از معماری آمریکای قرن بیستم تبدیل شد. رشد طبقه متوسط و گسترش راه آهن به معنای این بود که خانه ها می توانند از لحاظ فرهنگی و اقتصادی رشد کنند و با سفارشات مرقوب تری ساخته شوند. ستونهای مرتبط با این خانه ها از سبک معماری کلاسیک برگرفته نشده اند – در مورد یونان و روم کمی از این طراحی مخروط و مربع شکل وجود دارد. همه ی خانه های ییلاقی این نوع ستون ها را ندارند ، اما خانه های ساخته شده در قرن بیستم  عمدا از سبک های باستانی به نفع طرح های  صنعتی یا عجیب و غریب  از خاورمیانه جلوگیری می کنند.  

ستون سولومونیک

  ستون سولومونیک   یکی از انواع ستونهای صنعتی مدرن ستون سولومونیک با شاخه های پیچ خورده و پیچیده آن است. از زمان های بسیار قدیم ، بسیاری از فرهنگ ها برای تزئین ساختمان های خود از سبک ستون سلیمان استفاده کرده اند. امروزه ، تمام آسمان خراش ها به گونه ای طراحی شده اند که مانند یک ستون سلیومونی پیچ خورده به نظر می رسند.  

ستون مصری

  ستون مصر   ستون هایی در مصر باستان با رنگ های روشن و بطور دقیق حک شده ، اغلب درون دست های افراد حک شده ی روی ستون ها ، گیاه پاپیروس ، نیلوفر آبی و سایر گیاهان را طراحی می کردند. تقریبا 2000 سال بعد ، معماران در اروپا و ایالات متحده نقوش و سبک های ستون مصری را تقلید کردند .  

ستون فارسی

  ستون فارسی   در قرن پنجم قبل از میلاد سازندگان و معماران در سرزمینی که اکنون ایران نام دارد ، ستونهای پیچیده و هنرمندانه ای با تصاویر حک شده ی گاو و اسب طراحی کردند . سبک ستون منحصر به فرد فارسی در بسیاری از نقاط جهان تقلید و اقتباس شده است.  

ستون های پست مدرن

  ستون های پست مدرن   ستون ها در معماری به عنوان عنصری برای ماندگاری و استقامت استفاده میشوند . فیلیپ جانسون ، برنده جایزه پیتزکر با دیدگاه دیگری به ستونها نگاه میکرد او در یکی از طراحی های خود با اشاره به اینکه ساختمانهای دولتی غالباً به سبک نئوکلاسیک طراحی می شوند ، در سال 1996 وقتی که ساختمان تاون هال در فلوریدا را برای شرکت والت دیزنی طراحی کرد ، عمداً از 50 ستون بسیار بزرگ و باشکوه را برای ساختمان طراحی کرد که عملا خود ساختمان را پنهان می کنند.  

خانه ای معاصر با انواع ستون به سبک مدرن

  خانه معاصر با ستون های سبک مدرن   این سبک دارای انواع ستون  باریک ، بلند و مربعی شکل است که اغلب در طراحی خانه معاصر یافت می شود . خواه بنا تقارن و نسبت آن را داشته باشد یا نه.      

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *