loading
مشهورترین معماران تاریخ
اوستاکارا: در تمام دوران ها، معماری همیشه خود را از سایر اشکال هنری متمایز کرده است، زیرا نقشی کاربردی و زیبایی ‌شناختی ایفا می‌کند. معماری همچنین آثار تاریخی را به جای می گذارد که در سنگ، چوب و فولاد معنا پیدا می کند و به تحول مکان ها در طول زمان ها اشاره دارد. اگر می‌خواهید درباره مشهورترین معماران تاریخ بیشتر کاوش کنید، با ما همراه باشید.

مشهورترین معماران تاریخ:

آنتونی گائودی

گائودی تمام دوران حرفه‌ای خود را در بارسلونا گذراند، جایی که در ان تمام پروژه‌های خود را به پایان رساند، که معروف ‌ترین آنها کلیسای جامع سال 1883 است که به نام لا ساگرادا فامیلیا شناخته می‌شود و البته هنوز هم که هنوز است در حال ساخت است. مشهورترین معماران تاریخ/آنتونی گائودی سبک او ترکیبی از عناصر باروک، گوتیک، موری و ویکتوریایی بود که اغلب کاشی‌کاری‌های زینتی را نشان می‌داد و از اشکال موجود در طبیعت استفاده می‌کرد. کلیسا و همچنین بلوک آپارتمانی معروف به کازا میلا (الهام گرفته از کوه چند قله ای واقع در خارج از بارسلون به نام مونتسرات). آثار گائودی تأثیر شگرفی بر نسل‌های بعدی مدرنیست‌ها گذاشت.

فرانک لوید رایت

رایت که اهل ویسکانسین است، معماری قرن بیستم را متحول کرد و تربیت او در غرب میانه نقش مهمی در شکل دادن این دگرگونی داشت. او بعد از دوران تحصیلش به عنوان دستیار معمار معروف، لویی سالیوان، مشغول به کار شد و بعد از آن، شرکت خود را تاسیس کرد. فرانک لوید رایت فرانک لوید رایت سبک پرایری را در معماری توسعه داد و تلاش کرد سبک معماری ارگانیک را در طراحی خانه ها و ساختمان ها پیاده کند. همچنین گفتنی است که رایت از هندسه هایی دقیق با تاکید بر سطوح افقی استفاده کرد. مشهورترین ساختمان او فالینگ ‌واتر است که در ابتدا به عنوان اقامتگاهی برای خانواده کافمن در بالای یک آبشار ده متری، در جنوب غربی ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساخته شد. این ساختمان در حدود ۴۳ سال پیش به عنوان مکانی تاریخی-ملی به ثبت رسید. ده مورد از شاهکارهای رایت برای کسب عنوان میراث جهانی یونسکو نامزد شده‌اند که یکی از آن‌ها با نام معبد یونیتی (Unity Temple)  در ایلینوی آمریکا، انقلابی در سبک معماری کلیسا ایجاد کرد و به گفته‌ی واگنر، برخلاف قواعد معماری پیشین برای ساخت کلیسا بود.

لودویگ میس فن در روهه

مشهورترین معماران تاریخ/معمار آلمانی میس فن در روهه معماری را از اشکال هندسی عنصری جدا کرد و روش مینیمالیسم را نشان داد. او با استفاده از ویژگی‌های ماهیتی موادی مانند فولاد و شیشه صفحه‌ای برای مشخص کردن ظاهر ساختمان‌هایش استفاده کرد. این رویکرد برخاسته از عقیده دیگری بود – ظاهر برابر است با عملکرد – که توسط سازمان غیر انتفاعی مورد حمایت قرار گرفت، و او به عنوان آخرین مدیر قبل از اینکه نازی ها آن را تعطیل کنند، خدمت می کرد. لودویگ میس فن وی به عنوان سومین مدیر باوهاوس از سال 1930 تا 1933 شناخته می شود. همکاران، دانشجوها و دیگران، عموما وی را با نام خانوادگیش، یعنی میس، خطاب می کردند. پس از جنگ جهانی اول، میس ون در روهه در حالی که هنوز مشغول طراحی خانه هایی با فرهنگ سنتی بود، یک سری فعالیت های آزمایشی را به صورت موازی در رابطه با سبک بین المللی آغاز کرد و به همتایان پیشرو خود در این رابطه پیوست تا برای دموکراسی صنعتی جدید، سبکی جدید ایجاد کند. از مشهورترین سازه های او، برج یا ساختمان سیگرام، یک آسمان خراش 38 طبقه می باشد که در نیویورک قرار دارد. خانه فارنزورث که در بین سال های 1945 تا 1951 برای دکتر فارنزورث، طراحی شد و نقش اقامتگاه آخر هفته را داشت.

فیلیپ جانسون

نقش جانسون به‌عنوان مدیر مؤسس دپارتمان معماری MoMA تأثیر زیادی در موفقیت او داشت و او را به دروازه‌بانی تبدیل کرد که به شکل‌ گیری روندهای معماری از سال 1935 به بعد کمک کرد. او همچنین به تنهایی پروژه هایش را طراحی می کرد، اگرچه منصفانه است که بگوییم او بیشتر از اینکه یک مبتکر باشد، ایده‌های دیگران را اصلاح می‌کرد. با این وجود، کارهای متعددی از او به جایگاه نمادین دست یافت، به ویژه اقامتگاهی که در سال 1949 برای خود ساخت. مشهورترین معماران تاریخ/فیلیپ جانسون فیلیپ جانسون را در دسته معماران مدرنیست می توان طبقه بندی نمود. در جوانی میس وندروهه و لوکوربوزه روی اندیشه های معماری وی تاثیر زیادی داشتند. او حتی در طراحی برج سیگرام با میس ون دروهه همکاری نیز نمود. از برترین آثار فیلیپ میتوان کلیسای کریستال، خانه شیشه ای، برج سونی و … را نام برد.

ایرو سارینن

ایرو معمار برجستهٔ فنلاندی‌ تبار آمریکایی بود. او که در زمان زندگی‌اش از سوی معماران هم‌ دوره نادیده گرفته می‌شد و گاه مورد تمسخر قرار می‌گرفت امروزه به عنوان یکی از استادان معماری آمریکایی سدهٔ بیستم به‌شمار می‌آید. یادبود توسعه ملی جفرسون از آثار مهم اوست. ایشان همه را مجذوب طرح‌های قدرتمند خود می‌کرد و روزبه‌روز مشهورتر می‌شد. جدای از طراحی‌ها، معماری فرودگاه و موزه‌های بزرگ و مبلمان، ایرو همچنین به‌ عنوان مجسمه ‌ساز نیز معروفیت زیادی داشت. ایرو به‌عنوان پدر نئو اکسپرسیونیم هم شناخته می‌شود و پس از مرگ مدال طلای موسسه‌ی معماران آمریکا به وی تعلق گرفت. ایرو سارینن از آثار مهم او میتوان به این موارد اشاره کرد: ترمینال ) AWT فرودگاه بین المللی جان اف کندی نیویورک) که شباهت بسیار زیادى به یک عقاب نشسته دارد، ساختمان سی‌بی‌اس (آسمان خراش ۳۸ طبقه به ارتفاع ۱۵۰ متر با کاربری اداری تجاری است) و … .

Write a Reply or Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *