پله

طراحی و ساخت پله با استانداردهای صحیح

پله

پله برای ارتباط ساختمان ها است . در ساختمان های دو طبقه می توان پله را بدون پاگرد ساخت ولی در ساختمان های مسکونی و اماکن عمومی پله حتما باید پاگرد (ایستگاه یا تخته پله ای که بین پله ها ساخته می شود)داشته باشد.

 

طراحی و ساخت پله

در اماکن عمومی پاگردها در هر طبقه گاهی به دو عدد می رسد. در بعضی از ساختمان ها که رفت و آمد بسیار است و ساختمان در چندین طبقه ساخته شده چون پله خسته کننده است از آسانسور استفاده می کنند. اندازه پله ها به ارتفاع و عرض آن بستگی دارد و به هم مربوط است و هر دو متناسب با قدم انسان است. پله موقعی راحت است که بتوان با قدم معمولی از آن به آسانی بالا و پایین رفت. بهترین فرمولی که تاکنون به است.۲H+b=63 دست آمده ۶۴یا
Hعبارت است از ارتفاع پله و b عبارت است از عرض کف پله ،برای خانه های کوچک ۱۸ یا h=19 و ۲۸ تا b=25 وگاهی ۱۸ تا h=15 و۳۴ تا b=29 برای پله سرویس ۲۱ تا h=19 و b=26 ،برای مدارس ،بیمارستان ها و ساختمان های بزرگ ۱۵ تا h=12 و ۴۳ تا b=40 ، برای ساختمان های مسکونی بهترین اندازه ۳۰×۱۸ است .پله های سرویس و تشریفاتی را به اندازه دلخواه انتخاب می کنند. رعایت فرمولی کلی پله در آن ها ضرورت ندارد.
عرض پله را همیشه به اندازه احتیاج و زیبایی آن در ساختمان انتخاب میکنند، چون اگر رفت و آمد کم باشد و پله را زیاد عریض بگیرند، زمین بیشتری از بین می رود، ولی بر عکس اگر کوچک هم بسازند راحت نیست و اگر کف پله کم عرض باشد حرکت روی آن مشکل خواهد بود .
همانطور که بالا رفتن از پله مشکل است پایین آمدن از آن هم مشکل است . کمترین عرض یک پله برای عبور یک نفر ۷۰ سانتی متر است ، برای پله های عادی منازل ۱۰۰ تا ۱۳۰ سانتی متر عرض را انتخاب می کنند ، برای سینماها و مدارس از روی ساعت تخلیه باید محاسبه کرد. ارتفاع از کف پله تا سقف بالای پله نباید از ۲۰۰ سانتی متر کمتر باشد چون ممکن است سر افراد به سقف برخورد کند و عبور از آن مشکل است.همین طور که ارتفاع از کف پله تا پله بالایی نباید کمتر از ۲۰۰ سانتی متر باشد ، کف پاگرد تا سقف بالا هم نباید کمتر از ۲۰۰سانتی متر باشد پون اگر کمتر باشد حرکت با دلهره انجام می گیرد و پله سرگیر شده و حرکت در آن مقدور نیست.
عرض پاگرد پله همیشه معادل عرض پله است . جنس پله ها را از موزاییک ،سنگ های دست تراش، سنگ های پلاک و یا چوب انتخاب می کنند. بهترین نوع سنگ برای پله ، سنگ های گرانیت است که هم دوام خوبی دارد و هم در مقابل آتش سوزی سخت تر می باشد .

ادامه دارد…

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن