گچ کاریمصالح

انواع گچ ساختمانی و کاربرد های آن در ساختمان

انواع گچ ساختمانی و کاربرد های آن در ساختمان

گچ ساختمانی

انواع گچ ساختمانی و کاربرد های آن در ساختمان

Image result for ‫انواع گچ ساختمان‬‎

انواع گچ ساختمانی ‌گچ‌ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و شامل موراد زیر است.

گچ خاک

این نوع گچ مختص زیر کار بوده که از آن به عنوان لایه اول گچ کاری استفاده می‌شود.

گچ میکرونیزه

این نوع گچ را برای سفید کاری با مش بالا استفاده می‌کنند.

گچ سفید کاری

از گچ سفید کاری برای لایه نهایی گچ کاری و پرداخت بهره می‌گیرند.

انواع گچ‌های ترکیبی

توجه داشته باشید که نوع دیگری از گچ‌ها وجود دارند که به صورت ترکیبی هستند. در واقع مواد افزودنی داشته و عملیات سبک سازی روی آنها انجام شده و به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرند که شامل موارد زیر هستند.

گچ گیپتون

این نوع گچ را برای گچ کاری روی بتن استفاده می‌کنند.

گچ سیوا

بهتر است بدانید که از ترکیب گچ با مواد افزودنی خاص همانند پرلیت و … می‌توان گچ سیوا را به دست آورده و از آن به عنوان گچ زیر کار استفاده نمود. این نوع گچ دارای مزیت‌های زیادی است که مهم‌ترین آن گیرش اولیه و نهایی بالای آن است که می‌توان زیر کار تمیزی را در نهایت ارائه نمود.

گچ ساتن

این نوع گچ هم مانند گچ سیوا تهیه می‌شود و از آن به عنوان لایه نهایی گچ کاری می‌توان استفاده نمود و گزینه مناسبی برای سفید کاری می باشد. توجه داشته باشید که گچ های ساتن نه تنها دارای گیرایش اولیه و نهایی هستند، بلکه کاملاً ضد آب بوده و قابلیت شست و شو دارند. حتی این نوع گچ‌ها در برابر رطوبت، خش و ترک هم دارای مقاومت بالایی هستند.

گچ پاششی

به گچ‌های پاششی به دلیل اینکه پلیمر‌هایی اضافه می‌شود، در اصطلاح پلیمری هم گفته می‌شود که مختصص گچ کاری با استفاده از دستگاه گچ پاش است. استفاده از دستگاه گچ پاش علاوه بر اینکه سرعت اجرای کار را افزایش می‌دهد، باعث به هدر رفتن محصول نشده و هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

مزیت گچ‌های پاششی

این نوع گچ‌ها بعد از اینکه با استفاده از دستگاه پاشیده شوند، مانند بتن سقف و سخت شده و این مسله باعث می‌شود تا در برابر رطوبت مقاومت بالایی داشته باشند.این نوع گچ‌ها حتی در مقابل حرارت هم تا حد قابل ملاحظه‌ای مقاوم هستند و در ساختمان سازی‌های نوین برای حذف مرحله گچ و خاک از این نوع گچ استفاده می‌‌کنند تا در هزینه‌ها صرفه جویی شود.مزیت دیگر گچ‌های پاششی این است که می‌توان مستقیماً روی خود سازه سقف از آنها استفاده نمود و با سرعت بالا کل سقف را پوشش داد. نکته مهم این است که گچ‌های پلیمری را می‌توان با ضخامت ۱۰ سانتی متر هم روی آجر و بتن اجرا نمود. البته فراموش نکنید که این قابلیت به خاطر مواد افزودنی است که در گچ‌های پاششی وجود دارد و همین مسله شرط آکوستیک بودن گچ‌های پاششی را تضمین می‌کند.در صورتی که ستون‌های بتنی یا فلزی در ساختمانی وجود داشته باشد، می‌توان مستقیماً از این نوع گچ‌ها استفاده نمود و کل ستون را به راحتی پوشش داد.

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن