تاسیسات ساختمان

آیا میدانید اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی توسط افراد غیر مطمئن، خطرات جدی برای خانواده شما در پی دارد؟ قسمت دوم

ادامه اجرای تاسیسات مکانیکی ساختمان

 

نکاتی در طراحی شبکه گرمایش :

 

نکاتی در طراحی شبکه گرمایش

-دمای آب شبکه شهری ۶۰ درجه فارنهایت و دمای آب گرم مصرفی ۱۴۰ در جه فارنهایت در نظر گرفته می شود .
– بار حرارتی مورد نیاز ساختمان که ناشی از تلفات حرارتی از دیوارهای خارجی و داخلی ، درها ، پنجره ها ، کف و سقف ، تلفات حرارتی ناشی از نفوذ هوا و بار حرارتی آب گرم مصرفی میباشد محاسبه میگردد
-بر اساس بار حرارتی هر فضا نوع و تعداد پره های رادیاتور محاسبه میگردد .
– طراحی سیستم لوله کشی به رادیاتورها بر اساس سیستم برگشت نوع مستقیم می باشد و بنابراین سایز تمامی لوله های رفت و برگشت یکسان می باشد .


-سایز تمامی لوله های ورودی و خروجی رادیاتورها برابر ۲/۱ اینچ در نظر گرفته می شود .
-محدوده سرعت مناسب ۴-۲ فوت بر ثانیه در نظر گرفته می شود .
-بدلیل محدودیتهای مکانی میتوان از تعداد پره های یک رادیاتور کاسته و به رادیاتور دیگری در همان فضای مشخص اضافه نمود .نرخ افت فشار مناسب برای سیستم لوله کشی miliinches/ft 300 در نظر گرفته می شود – قطر لوله ها با معلوم بودن بار حرارتی که آن لوله بایستی حمل کند و مقدار افت فشار مجاز در لوله و با استفاده از نمودار مربوطه و در نظر گرفتن سرعت مجاز بدست می آید
-محاسبات لوله ها بر اساس لوله فولادی نسبتاً ناصاف انجام گرفته است که بهتر است از سایز معادل در لوله های سه لایه یا پنج لایه نیو پایپ استفاده شود
-دمای خارج ساختمان ۱۰- درجه سانتیگراد ، دمای داخل ساختمان ۲۴ در جه سانتیگراد ، دمای فضاهای تهویه نشده همانند راه پله و پارکینگ صفر درجه سانتیگراد در نظر گرفته می شود .
-ضریب تصحیح چگالی هوا (k) برابر ۰٫۹۲ در نظر گرفته می شود

شبکه فاضلاب داخل ساختمان :
-کلیه لوله های فاضلاب و ونت و آب باران از نوع پی وی سی با فشار کار ۶ bar می باشد
-لوله های ونت تا ارتفاع ۱٫۲ متر بالای بام ادامه یافته و بعد از نصب دو زانویی ۹۰ درجه (عصایی شکل) دهانه آن با توری گالوانیزه ریز پوشانده شود . جهت عصایی موافق جهت باد باشد
-حداقل شیب لوله های فاضلاب افقی به قطر ۴ اینچ یا کوچکتر برابر ۲ درصد و حداقل شیب لوله های بزرگتر از ۴ اینچ برابر ۱ درصد میباشد .
-کلیه رایزرهای فاضلاب در طبقه آخر به ونت تبدیل شده و از بام خارج میگردند .
-اطراف لوله های فاضلاب داخل کف یا زمین با ماسه بادی عاری از خاکستر و کلوخ نباتی پوشانده شود .
-اندازه دهانه دریچه بازدید روی لوله قایم فاضلاب تا قطر نامی ۱۰۰ میلیمتر (۴ اینچ ) باید برابر قطر نامی لوله باشد . در لوله های با قطر نامی بزرگتر دریچه بازدید دست کم ۱۰۰ میلیمتر باشد .
-کلیه کفشورهای پشت بام از جنس چدنی با کف خواب چدنی انتخاب شود .
-لوله قایم اب باران برای انتقال آب باران به پایین ممکن است در داخل ساختمان یا در خارج ساختمان به طور آشکار روی دیوار خارجی نصب شود در هر حال لوله کشی آب باران فقط پس از خروج از ساختمان ، با تایید ، ممکن است به لوله فاضلاب خروجی از ساختمان متصل شود و بایستی روی لوله افقی اصلی آب باران سیفون نصب شود .حتی المقدور سعی شود که آب باران به محوطه ، معابر خارج شود .
-جهت آزمایش شبکه فاضلاب ، انتهای باز لوله ها آب بندی شده و از بالاترین نقطه شبکه (انتهای لوله ونت ) آب وارد شبکه نموده و به مدت ۱۲ ساعت تخلیه نشود . با بازدید کلیه اتصالات و همچنین پایین آمدن مقدار آب در لوله بالایی عمل کنترل صورت میگیرد .
-کلیه کفشور ها دارای سیفون می باشند .
-تنهادر زیر علم فاضلاب ماشین لباسشویی سیفون نصب شود .
* در تست لوله فاضلاب آزمایش با آب باید با فشار ۶ متر ستون آب صورت گیرد .

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن