طراحی و اجرای نما

آیا سقف کاذب عایق صوتی حرارتی است؟ قسمت دوم …

ادامه سقف کاذب یا سقف های دوپوش

سقف کاذب در ساختمان های بتنی

در ساختمان های بتنی هنگام قالب بندی در فاصله های معین قالب را سوراخ کرده و میله های آهنی به قطر شش تا ده میلیمتر از سوراخ های تخته ها عبور می دهند و آن را به قسمت های آهن بندی بتن بسته یا جوش می دهند و بتن ریزی می نمایند. وقتی بتن خودگیری خود را انجام داد و قالب ها را باز می دهند نمودند ،میله های مذکور ،به سقف عمودی آویزان خواهد بود که بعداَ به اندازه دلخواه زیر آن را به وسیله میله آهن یا تخته بندی (لاپه) به یک سطح صاف در آورده و روی آن را با رابیتز (توری های فلزی مخصوص ،یا نی های یافته شده یا با یونولیت و صفحات ضد صوت و یا با کانتکس (نی فشرده ) سقف سازی می نمایند.


فاصله بین سقف کاذب و سقف اصلی که یک فضای آزاد است بیشتر برای کانال های تهویه و لوله های آب و فاضلاب استفاده می شود. روی نی و رابیتز را ابتدا اندود گچ و خاک کرده و بعد روی آن را سفید میکنند، ولی یونولیت و یا صفحات ضد صوت را مستقیما روی لاپه ها می چسبانند و در نماسازی مورد استفاده قرار می دهند.
در بعضی مواقع که بخواهند عایق ضخیم تری داشته باشند از کانتکس استفاده می کنند. برای نصب کانتکس اول آهن سپری را به فاصله های معین (یعنی اندازه پهنای کانتکس)در دیوار نصب میکنند و سپس ورق های کانتکس را روی آن قرار داده و با سیم های نازک محکم می بندند و روی آن را با اندود گچ و خاک سفیدکاری می کنند . این نوع سقف سازی را به جای تو فال می توان مورد استفاده قرار داد. در ساختمان های قدیمی و یا ساختمان هایی که با شیروانی ساخته می شوند زیر تیرها را با تخته هایی به نام تو فال ،تو فال کوبی می کنند.
دو سر توفال را از عرض ضخامت با تیشه نجاری تراشیده تیز و نازک می کنند تا سر توفال ها به طور چپ و راست به راحتی پهلوی یکدیگر قرار گرفته و با میخ های سنجاقی آن را به سقف می کوبند . توفال اگر با اره نجاری بریده شود به شکل تخته است و ملات روی تخته نمی چسبد و اگر هم بچسبد موقتی خواهد بود و پس از خشک شدن می ریزد ،ولی اگر توفال را با تیشه نجاری لاپه کنند چون ناصافی دارد و در ضمن بدنه چوب در موقع لایه شدن ریش ریش می شود سطح ناصاف چوب به راحتی به ملات می چسبد و پس از خشک شدن محکم تر می شود.
فاصله بین توفال ها تقریبا یک تا دو سانتی متر است تا ملات به راحتی از میان تو فال عبور کرده و قسمتی از ملات به پشت تو فال برسد و گسترش پیدا کند و عمل بند و بست ملات را به صورت قلاب حفظ نماید . در بعضی شهرهای ایران پس از این که تو فال را به لاپه ها کوبیدند از بالای سقف روی توفال ها ملات نیم کاهگل می کشند تا ملات از لای توفال ها بیرون آمده و به صورت شیارهایی از سقف آویزان شود ،بعد زیر سقف را کاهگل مالی می کنند ،ملات کاهکل به شیارها خوب چسبیده و محافظ آن می شود.

ادامه دارد…

برچسب ها

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن